Projekt „ Nowa Droga – wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze – II edycja” to dalszy ciąg I edycji tego projektu, który był realizowany od czerwca 2016 r. do czerwca 2018 r.
II edycja jest realizowana przez Stowarzyszenie POSTIS w ramach Osi priorytetowej I: Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.3 Wsparcie osób młodych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji 1.3.1. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
I i II edycja NOWEJ DROGI jest kontynuacją autorskiego projektu wdrażanego przez Stowarzyszenie POSTIS od 2013 r. W 2012 r. – wspólnie z Aresztem Śledczym w Lublinie, Powiatowym Urzędem Pracy w Lublinie oraz Europejską Platformą Edukacyjną w Lublinie – pod nazwą „ Nowa Droga – innowacyjny model współpracy z przedsiębiorstwami w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej młodocianych więźniów”
Podręcznik Nowa Droga (kliknij)
NOWA DROGA to propozycja skutecznej metody umożliwiającej powrót na rynek pracy byłych więźniów do 29 roku życia.
W ramach innowacji został opracowany model postępowania z byłymi więźniami, który składa się z czterech etapów:
- przygotowanie osadzonego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym do udziału w projekcie,
- piesza wyprawa byłego więźnia – po opuszczeniu jednostki penitencjarnej – szlakiem św. Jakuba w towarzystwie opiekuna 900 km. lub 350 km.
- szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe byłego więźnia oraz staż zawodowy u pracodawcy,
- podjęcie przez byłego więźnia pracy zawodowej.
Do lipca 2018 r. w projekcie wzięło udział 63 byłych więźniów z jednostek penitencjarnych w Polsce. W II edycji projektu planujemy kolejne 32 wyprawy.
NOWA DROGA posiada patronaty: Ministra Sprawiedliwości, Marszałka Województwa Lubelskiego, Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego, Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym w Lublinie.